Avaleht uudised Tehnika „No bio” kütusepaagil ei välista biokütuse kasutamist
„No bio” kütusepaagil ei välista biokütuse kasutamist

„No bio” kütusepaagil ei välista biokütuse kasutamist

0
0

Ilmselt on paljud näinud auto kütusepaagil märget „No bio”. Neste jaemüügijuhi Kristi Pari sõnul võib selline kiri tarbijaid eksitada, sest „No bio” ei tähenda, et biokütust üldse kasutada ei tohi. Eriti oluline on seda märki tähele panna alates 1. maist, sest siis hakatakse Eesti tanklates müüma bensiini 95 ja diislikütust, millele on lisatud biokomponent.

Tähelepanelik tasub olla vanema põlvkonna autode omanikel, sest suurema tõenäosusega võib just nende sõidukite kütusepaakidel „No bio” märk olla. Kui selline auto on kasutuses, tasub enne kütuse tankimist veenduda, millist biokomponenti on kütusesse lisatud.

„Diislikütustele lisatavaid biokomponente on kahte sorti. Kümme aastat tagasi leiutatud teise põlvkonna biokomponent HVO, mis sobib kõigile sõidukitele. Ja selle eelkäija, esimese põlvkonna biokomponent FAME, mis sobib enamikule uutele autodele, kuid ei sobi vanema põlvkonna mudelitele – neile, millel on märge „No bio”.  Bensiin 95-le lisatav biokomponent on etanool, selle kasutamise osas autotootjad piiranguid ei ole seadnud,” selgitas Kristi Pari.

Biokütus on biomassist toodetud vedel- või gaasikütus, mida kasutatakse transpordivahendites. Enamlevinud biokütused on põllukultuuridest toodetud diisel või etanool, mis segatakse vastavalt diislikütusele ja mootoribensiinile juurde. Üha enam toodetakse biokütuseid ja bioloogilist päritolu jäätmetest ja tööstusjääkidest.

1. mail jõustub Eestis üle-Euroopaline nõue, mis kohustab Eestit müüma biokütuseid vähemalt 3,1 protsenti tarbimisse lubatud kütusest. Alates 1. jaanuarist 2019 peab Eestis müüdavas kütuseenergias olema teise põlvkonna biokütuse (HVO) osakaal vähemalt 0,5 protsenti ja esimese põlvkonna biokütuse (FAME) osakaal mitte üle 7 protsendi.

2017. aasta aprillis oli Neste esimene, kes tõi Eesti kütuseturule biokütuse – Neste Pro Dieseli, mis sisaldab 15% HVO biokomponenti. „Kuni käesoleva aprillini on biokütus Eestis olnud valikuvõimalus keskkonnateadlikele autokasutajatele, kuid biokütuste kasutuselevõtu kohustusega astub Eesti otsustava sammu keskkonnasäästlikuma autokasutuse suunas,” ütles Neste jaemüügijuht Kristi Pari.

 

JÄTA KOMMENTAAR

Sinu e-posti aadressi ei avalikustata Nõutud väljad on märgitud *