Avaleht uudised Liiklus Hirm ilmajäämise ees: autojuhid vaatavad roolis Facebooki
Hirm ilmajäämise ees: autojuhid vaatavad roolis Facebooki

Hirm ilmajäämise ees: autojuhid vaatavad roolis Facebooki

0
0

Hirm ilmajäämise ees ehk inglise keeles FOMO (Fear of Missing Out) tähendab kartust, et me pole sotsiaalmeedias leiduva teabega kursis. See on oluline sotsiaalne probleem, mis mõjutab ka liiklusohutust, selgub Poola Renault Ohutu Autosõidu Kooli hiljutisest uuringust.

FOMO all kannatav juht võib olla rohkem valmis kasutama sõidu ajal sotsiaalmeediat, lugedes Facebooki või Instagrami. Sel viisil suureneb õnnetuse oht enam kui kaks korda. Telefoni kasutamine on ohtlik ka jalakäijatele.

FOMO-ga inimesed kardavad, et jäävad ilma olulistest sündmustest, näiteks ühiskondlikest või kultuurilistest. Poolas on 16% interneti kasutajatest kõrge FOMO tase ja veel 65% -l on keskmine FOMO.*

Sotsiaalmeedia kasutamine autoroolis

Need autojuhid, kellel on kõrge FOMO tase, teatavad peaaegu kolm korda sagedamini, et kasutavad autoga sõites sotsiaalmeedia platvorme – seda teeb koguni 25% inimestest. Samas kahekordistub kokkupõrke tõenäosus, kuna silmad ei jälgi teel toimuvat. **

Autojuht, kes kasutab sõidu ajal sotsiaalmeediat, seab ennast ja teisi ohtu mitmel põhjusel. Ta ei jälgi teed, ei hoia rooli õigesti ning tema tähelepanu ja keskendumisvõime on äärmiselt madalad. “Isegi üks sekund tähelepanematust on praeguses maanteeliikluses tõeliselt ohtlik,” ütleb Renault Ohutu Autosõidu Kooli direktor Adam Knietowski.

Politsei statistika näitab kui laialdane on käeshoitava telefoni kasutamise probleem sõidu ajal – 2019. aasta septembris korraldati Poolas aktsioon “Telefonid”, mille käigus leiti selliseid süütegusid kõigest ühe päevaga ligi 4000.

Telefoni vaatamine on hullem kui telefoniga rääkimine ja muusika kuulamine

FOMO probleem ei mõjuta mitte ainult autojuhte, vaid ka jalakäijaid. Üldises vastajate rühmas väitis 11% inimestest, et nad kasutavad tee ületamisel sotsiaalmeediat. Kõrge FOMO tasemega küsitletute seas teeb seda peaaegu iga kolmas inimene (29% vastanutest).*

Kanadateadlased leidsid hiljuti, et jalakäijate poolt telefoni kasutamine suurendab õnnetuse tõenäosust rohkem kui telefonikõne või muusika kuulamine. Tekstsõnumite saatmine on seotud suurema hulga ohtlike olukordadega ning jalakäijad ei pööra tee ületamisel ümbritsevale tähelepanu.

JÄTA KOMMENTAAR

Sinu e-posti aadressi ei avalikustata Nõutud väljad on märgitud *