Avaleht uudised Tehnika Kütuse hind võib Eesti tanklates lähiajal tõusta kuni neli senti
Kütuse hind võib Eesti tanklates lähiajal tõusta kuni neli senti

Kütuse hind võib Eesti tanklates lähiajal tõusta kuni neli senti

0
0

Toornafta hind maailmaturul on taaskord tõusuteel, sest nõudlus kütuse järele on suur, kinnitavad kütusemüüjad. Nafta hinnatõus tekitab hinnasurve ka jaemüügile, mistõttu mootorikütus Eesti tanklates võib lähiajal muutuda kuni nelja sendi võrra kallimaks.

Bensiini 95 hind on Eestis pikka aega püsinud kõrgel tasemel, juulis saavutas see uue rekordi – 1,469 eurot liitri kohta.

Kui augusti alguses langes brenti toornafta hind korraks 65 dollarini barrelist, siin nüüd on see taas 75 dollari juures. Hinnatõusu põhjustas Mehhiko lahes möllanud orkaan, mis vähendas USA naftavarusid. Kuid nõudlust on suurendanud ka koroonaviiruse ohu vähenemine.

“Toornafta hind on olnud viimasel ajal tõusutrendis ja survestanud ka valmistoodangu sisseostuhindasid. Nüüd, kui me vaatame bensiini 95 näitel, siis bensiin 95 on püsinud Eesti tanklates muutmatuna alates 26. juulist. Aga seevastu sisseostuhinnad on selle perioodi jooksul enam kui poolteist kuud kallinenud kolm-neli senti liitri kohta. See hind aga siiani ei ole tanklates realiseerunud, kuna tugev konkurents survestab hindu allapoole,” selgitas Neste turundus- ja kommunikatsioonijuht Risto Sülluste “Aktuaalsele kaamerale”.

Kuid nafta kallinemise tõttu on praeguseks tekkinud surve tõsta hindu sellesama sisseostuhinna tõusu võrra.

“Kui see hind jätkuvalt on kõrge, siis ma ennustan, et lähinädalatel võime näha diisli hinna tõusu mõne sendi võrra kindlasti,” ütles Alexela juhatuse liige Tarmo Kärsna.

“Teatav surve selle hinnataseme jätkumise puhul on. Me räägime siin võib-olla kahest kuni neljast sendist liitri kohta ehk umbes ühest eurost paagitäie kohta. Teiselt poolt annab lootust, et oktoobris on OPEC+ lubanud tootmist suurendada ja kui selliseid ilmastikuhäireid Mehhiko lahes enam ette ei tule, mis naftatootmist pärsiksid, siis tegelikult loodame, et oktoobris tulevad hinnad hoopis alla,” rääkis Circle K mootorikütuste müügidirektor Raimo Vahtrik.

Kärsna hinnangul aga mootorikütuse hind tänavu ei lange. “Lähemad kolm-neli kuud hind püsib selles vahemikus, kus ta täna on. Võib-olla on kõikumisi üks-kaks senti üles-alla, aga suuremaid muutusi allapoole ma kindlasti ei näe,” sõnas ta.

Toimetaja: Merili Nael

ERR

JÄTA KOMMENTAAR

Sinu e-posti aadressi ei avalikustata Nõutud väljad on märgitud *