Avaleht uudised Nõuanne Märjal teekattel vähenda kiirust ja suurenda pikivahet
Märjal teekattel vähenda kiirust ja suurenda pikivahet

Märjal teekattel vähenda kiirust ja suurenda pikivahet

0
0

Vihmas sõitmine tähendab halvenenud nähtavust ja juhi pikenenud reaktsiooniaega, porilompi sõitmine võib aga kaasa tuua väga ohtliku vesiliu või auto kahjustada saamise. Seetõttu on märjal teekattel vaja eelkõige vähendada kiirust ja suurendada pikivahet eessõitva sõidukiga.

Vihmane ilm nõuab rooli taga suuremat keskendumist. Sademed suurendavad libisemisse sattumise ohtu, juht peab aga seda ohtu oskama vältida. Lohakas sõit ja kiiruse kohandamata jätmine kujutavad ohtu liiklejatele. Transpordiameti andmetel juhtus 2019. aastal Eestis märjal teekattel 346 liiklusõnnetust, mis oli 24,6% kõikidest õnnetustest. 

Märjal teekattel võtke jalg gaasipedaalilt

Sõitmine ettenähtud kiirusega või lubatud kiirusest väiksema kiirusega ei taga iseenesest ohutust. Et kiirust võiks lugeda ohutuks, tuleb seda kohandada vastavalt valitsevatele tingimustele ja piirangutele, samuti nähtavusele teel. Vihmas sõitmine võib oluliselt vähendada nähtavust rooli taga, hajutada tähelepanu ning kaasa tuua juhi pikenenud reaktsiooniaja. 

Erilist tähelepanu tasub pöörata teekattele ja vältida sõitmist veega täidetud lompidesse või süvenditesse, mis võivad peita löökauke. Kui lompi on võimatu vältida, vähendage kiirust nii palju kui võimalik ja võtke vahetult enne lompi jalg pidurilt maha. Siduri vajutamine on hea mõte, et kaitsta käigukasti ja mootorit löögienergia eest. Selline käitumine võimaldab vähendada auto kahjustamise ohtu, kui selgub, et vee all teekattes on peidus auk. 

Seda tuleb silmas pidada ka kindlustuse seisukohast. Tahtlikult autoga üleujutatud alalt läbi sõitmisest põhjustatud veekahjustust ei pruugi kindlustus katta. 

Kuidas tulla toime vesiliuga

Märjal teekattel sõites võib sattuda vesiliugu ehk rehvide ja teekatte kokkupuute kadumisele, kui rattad ei tule toime liiga suure hulga rehvialuse vee ärajuhtimisega. Sellises olukorras on tunda auto tagaosa „vänderdamist” ja rooli raskeks muutumist. Oluline on, et sellises olukorras ei vajutataks järsult pidurit, vaid võetaks jalg gaasipedaalilt nii, et auto hakkaks aeglustuma. Rooli ei tohiks üldse keerata, vaid oodata, kuni auto juhitavus taastub. Selline reaktsioon aitab teekattega haarduvuse tagasi saada ja säilitada auto liikumisstabiilsuse.

”Ülemäärane kiirus, kulunud rehvid ja vihmast märg sõidutee on väga ohtlik kombinatsioon ning esineb suur oht kaotada auto üle kontroll. Soovides vältida vesiliugu, aeglustame sõitu, eriti kui rehvide mustri sügavus on vähene. Kuigi nõuete kohaselt võib see olla 1,6 mm, soovitame vahetada rehvid välja juba siis, kui mustri sügavus on 3–4 mm. Sellised rehvid tulevad märjal teekattel paremini toime” räägib Renault’ Ohutu Sõidu Kooli juhataja.

Suurendage pikivahet eessõitva sõidukiga

Piiratud nähtavusega ja märjal teekattel sõites tuleb pöörata erilist tähelepanu piisavalt suure pikivahe hoidmisele teiste liiklejatega. Pidurdusteekond pikeneb võrdeliselt sõiduki kiiruse suurenemise ruuduga ehk kui suurendame kiirust kaks korda, siis pikeneb pidurdusteekond neli korda. Märjal teekattel võib see lisaks koguni mõnekümne meetri võrra veel pikeneda. Eessõitvale sõidukile lähedale sõitmine kujutab alati liiklejatele ohtu. 

Eesti liiklusseaduse kohasealt peab asulasisesel teel olema pikivahe normaaltingimustel vähemalt kaks sekundit ja asulavälisel teel vähemalt kolm sekundit.  Kuid samuti nõuab liiklusseadus, et pikivahe on kohandatud ka vastavalt tee- ja ilmastikutingimustele selliselt, mis võimaldab vältida otsasõitu ees ootamatult pidurdanud või seisma jäänud sõidukile.

JÄTA KOMMENTAAR

Sinu e-posti aadressi ei avalikustata Nõutud väljad on märgitud *