Avaleht uudised Nõuanne Metsloomad teel
Metsloomad teel
0

Metsloomad teel

0
0

20 kilogrammi kaaluv loom, mis põrkub kiirusel 100 km/h sõitva autoga, mõjub ligi pooletonnise objektina. Sellisel kokkupõrkel võivad olla surmavad tagajärjed nii loomale kui ka autojuhile. Renault’ autokooli sõiduõpetajad hoiatavad ohtude eest, mis võivad varitseda metsavaheteedel.

Paljud rohke liiklusega Eesti maanteed läbivad metsi, mis võivad ristuda metsloomade radadega. Seetõttu on sõidukitel ka suurem risk teed ületavate loomadega maanteel kokku põrgata. „Metsade vahel asuvatel maanteedel sõites peaksid autojuhid olema eriti tähelepanelikud. Väga ootamatult võivad metsloomad teele joosta just päikesetõusu ja –loojangu ajal,” hoiatavad Renault’ autokooli spetsialistid.

Autojuhid peavad arvestama spetsiaalsete liiklusmärkidega, mis hoiatavad metsloomade eest. Neid märke ei tohi mingil juhul ignoreerida, sest need annavad märku, et antud piirkonnas võib suure tõenäosusega esineda metsloomade teele jooksmist. Nähes loomade eest hoiatavat liiklusmärki, peaks autojuht hoogu maha võtma ning olema valmis reageerima, kui mõni metsloom teele jookseb. Looma käitumine on täiesti ettearvamatu – nad võivad otse keset teed seisma jääda või hüpata sõitva auto peale. Kui puutute metsloomaga kokku pimedal ajal, siis on soovitatav kaugtuled välja lülitada, sest need võivad looma jooksmise asemel paigale naelutada. Mõned zooloogid on arvamusel, et loomad üritavad lähenevaid esitulesid nähes instinktiivselt üle valgusjoa auto suunas hüpata. Tuleb ka meeles pidada, et loomad liiguvad tihtipeale karjadena ning üksikut metskitse või metssiga nähes võib eeldada, et ümbruskonnas on neid rohkemgi. Läbi metsaste alade või maapiirkondade sõites tuleb arvestada ka lindudega – kui auto aken on lahti, siis võib lind sealt sisse lennata ning seeläbi autojuhti ehmatades juhtimist otseselt mõjutada.

„Ohu korral on parim üritada loomast võimalikult kaugelt mööduda, veendudes enne, et ühtki vastutulevat autot ei ole lähenemas,” soovitavad Renault’ autokooli õpetajad. „Alati peab valmis olema ka järsuks pidurdamiseks. Kui kokkupõrge on vältimatu, tuleks vahetult enne pidur lahti lasta, sest see aitab looma veidi ülespoole suunata. Selline manööver minimaliseerib riski, et loom satub otse rataste alla või esiaknasse, mis tähendab juba otsest ohtu nii juhile kui ka kaassõitjatele.”

Kui satute õnnetusse, ei tohi mingil juhul looma katsuda või üritada teda kuhugi transportida. Kontakt metsloomaga võib tähendada nakatumisohtu – näiteks marutaudi. Õnnetusjuhtumi korral on tuleb õnnetuspaik märgistada ning seejärel teavitada politseid.

JÄTA KOMMENTAAR

Sinu e-posti aadressi ei avalikustata Nõutud väljad on märgitud *