Avaleht uudised Nõuanne Mida tähendab sügis autojuhtidele
Mida tähendab sügis autojuhtidele

Mida tähendab sügis autojuhtidele

0
0

Sügisel peavad autojuhid leppima halvemate teeoludega. Udu, niiskus, tormituuled sellised tingimused sunnivad juhti olema rooli taga erksam ja valmis ülikiiresti reageerima.

Sügishooaeg on paratamatult seotud kiirema hämardumise, madalamate temperatuuride ja ilmastiku suure muutlikkusega. Autojuhtide jaoks tähendab see kohanemist uute sõidutingimustega. Mida tuleks sel aastaajal teel jälgida?

Udus sõitmine

Kui nähtavus on udu tõttu oluliselt vähenenud, on rahulik ja etteaimatav sõitmine hädavajalik. Kiirus tuleks alati kohandada vastavalt valitsevatele oludele, isegi kui see tähendab tõepoolest aeglast sõitu, eriti kuna udus on paljudel autojuhtidel teiste liiklejate liikumiskiirust raskem hinnata. Seetõttu ei tohi unustada hoida ka ohutut pikivahet, eelkõige manöövrite sooritamisel.

Peame meeles, et udus sõites on tark tegu kasutada udutulesid. Nende sisselülitamine, kui õhu läbipaistvus on vaid pisut vähenenud, võib pimestada meie taga sõitvat juhti. Tagumised udulaternad võib sisse lülitada siis, kui nähtavus langeb alla 50 m. Ka nn pikkade laternate kasutamine ei pruugi anda soovitud tulemust, sest oodatud parema nähtavuse asemel valgustame ainult udu ja halvendame olukorda – ütleb Adam Bernard, Renault’ Ohutu Sõidu Kooli juhataja.

Ärge minge sõitma uduste klaasidega

Mida sügiseste ilmadega vältida ei saa, on kõikjal leviv niiskus, mis annab uduste akende näol tunda end iga kord, kui vihmase ilmaga rooli istume. Selline nähtavuse piiramine on väga ohtlik, mistõttu tuleb enne sõitmist veenduda, et aknad on puhtad mitte ainult väljast, vaid ka seestpoolt. Paljud autojuhid ei pruugi teada, et aur koguneb intensiivsemalt määrdunud akendele.

Autojuhid tulevad uduste akendega toime erinevalt. Suureks abiks on, kui autos on kliimaseade. Selle puudumisel võib aidata sooja õhuvoolu sisselülitamine ja esiklaasile suunamine ning tagaklaasi soojendamine samaaegselt akna avamisega. Seetõttu tasub sügishooaja alguses kontrollida kliimaseadme ja uksetihendite tehnilist seisukorda ning seda, kas auto ventilatsiooniavad toimivad korralikult. Samuti on hea omada käepärast seemisnahast lappi, millega aknaid pühkida. Samuti võib autosse muretseda akende uduseks muutumise vastased vahendid või niiskuseimaja.

Ärge vanduge tormituultele alla

Sügis möödub tavaliselt tugevate ja puhanguliste tuulte tähe all, mis võivad manöövrite sooritamist märgatavalt raskendada ja isegi juhi sõidutrajektoorilt kõrvale paisata. Seetõttu, kui peate sellise ilmaga sõitma, tuleks erilist tähelepanu pöörata sõiduviisi kohandamisele valitsevate tingimustega. Võimaluse korral ärge valige ka marsruute, mille ääres kasvavad puud, sest tugeva tuulega suureneb oht, et murdunud oksad panevad ootamatult meie tee kinni. Olgem valvsad ka auto tagaosa mõjutavate intensiivsete tuulepuhangute korral, sest need võivad pidurdusteekonda pikendada.

Juhid peavad olema eriti ettevaatlikud ka kaitsmata teelõikudel, sildadel või möödasõidul kõrgetest sõidukitest, näiteks veokitest või bussidest – siis tuleb valmis olla tugevamaks tuuleks. Pidage meeles jalgratturite ja mootorratturite ohutust. Oluline on hoida möödasõidul piisavalt suurt vahekaugust (soovitavalt 2–3 m), et vähendada ratta ümbermineku ohtu ootamatu tuuleiili mõjul.

Renault

JÄTA KOMMENTAAR

Sinu e-posti aadressi ei avalikustata Nõutud väljad on märgitud *