Avaleht uudised Liiklus Renault’ Ohutu Sõidu Kool: kuidas toimida äkkpidurduse korral?
Renault’ Ohutu Sõidu Kool: kuidas toimida äkkpidurduse korral?

Renault’ Ohutu Sõidu Kool: kuidas toimida äkkpidurduse korral?

0
0

Kuna külmad ilmad on lähenemas ning poolenisti juba kohal, siis edastan järjekordse Renault Ohutu Sõidu Kooli loo. Seekordne kirjatükk puudutab korrektset käitumist äkkpidurduse korral.

Kuidas toimida äkkpidurduse korral?

Autodesse paigaldatud ABS-, ESC- ja ASR-süsteemid suurendavad sõiduohutust eeldusel, et juht teab, kuidas need toimivad ja kuidas neid kasutada. Eriti kehtib see rataste blokeerimise vastase pidurisüsteemi (ABS) kohta. Kas ABSiga tuleb hädapidurduse korral pedaale pumbata? Ei. Kas piduripedaali peaks vajutama maksimaalselt alla? Jah. Kas manuaalkäigukasti korral peab samal ajal siduri alla vajutama? Jah. Miks? Selgitab Renault’ Ohutu Sõidu Kooli ekspert.

Sõidutehnika täiustamise koolitustel ilmneb sageli, et juhid ei oska hädapidurdada. Põhjus võib olla selle elemendi puudumine sõiduõppekursustel ja asjaolu, et paljud tegid juhiloa eksami siis, kui ABS  ei olnud veel autode standardvarustuses.

„Juhtub ka seda, et juht võtab vaistlikult jala pidurilt või vähendab survet, kui tunneb pedaali pulseerimist või kuuleb autost ebatavalisi helisid“, räägib Renault’ Ohutu Sõidu Kooli direktor Adam Bernard. „Mõnikord tahavad juhid pidurdada õrnemalt, kuna pelgavad piduriklotside liigset kulumist või auto kahjustamist.“

„ABSiga sõiduki nõuetekohaseks ja tõhusaks pidurdamiseks hädaolukorras tuleks manuaalkäigukasti puhul vajutada kiiresti ja maksimaalse jõuga üheaegselt piduri- ja siduripedaali ning mitte vähendada survejõudu enne, kui auto kiirus on langenud sellise kiiruseni, mida on konkreetses olukorras vaja, või kuni sõiduki peatumiseni. Kindlasti ei tohiks pidurdada pedaale pumbates“, selgitab Adam Bernard. ABS-süsteem suurendab või vähendab vajaduse korral rõhku pidurisüsteemis ning moodsates mudelites otsustab isegi selle üle, kui suure jõuga iga ratast pidurdada, olenevalt selle haardumisest. Näiteks kui üks ratas sõidab üle jää ja teised sõidavad lumel, on surve jääl pidurdavale rattale väiksem kui nendele ratastele, mis pidurdavad lumel.

Miks tuleb samal ajal vajutada sidurit? „Kui me sidurit ei vajuta, pikendame pidurdusteekonda ja halvendame auto juhitavust“, selgitab Renault’ Ohutu Sõidu Kooli ekspert.

Kas ABS pikendab pidurdusteekonda? Süsteemi eesmärk ei ole lühendada ega pikendada pidurdusteekonda, vaid võimaldada sõidukit juhtida hädapidurduse olukorras. Seega võib öelda, et selle teekonna pikkus on juhitavuse säilitamise seisukohalt optimaalne. „Praktikas lühendab ABS-süsteem tavaliselt pidurdusteekonda, kuid võib ette tulla olukordi, kus see pikeneb teekatte liigi tõttu, näiteks väga ebatasasel teel“, ütleb Adam.

Kuidas ASR-süsteem juhti toetab? ASR ehk veojõukontrollisüsteem väldib rataste libisemist kiirendamisel, vähendades veoratastele ülekantavat jõudu. Mõnikord rakendab ASR pidureid ka libiseva ratta pidurdamiseks. „Paljudel autodel on võimalik ASR-süsteem välja lülitada, sest see, mis meid tavaliselt aitab, võib takistada ka näiteks lumehangest või liivast väljasõitu“, lisab ekspert.

ESC on seevastu süsteem, mis aitab valitud sõidutrajektoori hoida. Süsteem jälgib jooksvalt erinevaid andureid ning pidurdab vajaduse korral vastavat ratast või rattaid, vähendab pöördemomenti, mis stabiliseerib autot ning hoiab ära libisemise. Elektroonika, mis jälgib sõiduki stabiilsust, kasutab korraga mitmeid andureid ja analüüsib nende tööd; muu hulgas kasutab see ABS-andureid, analüüsib kiirust, roolikeeramisnurka, pöördemomenti, valitud käiku ja palju muid elemente. „Lihtsamalt öeldes kannab ESC-süsteem hoolt selle eest, et auto sõidaks sinna, kuhu rool on keeratud, nii et kui teie auto varustuses on ESC, juhtige rooli alati sõidusuunas“, võtab Adam Bernard asja kokku.

Renault Ohutu Sõidu Kool on esimene Renault kaubamärgiga sõidustiili täiustamise kool maailmas, kus pakutakse sõidukoolitusi eraklientidele ning ka suurte autopargiga ettevõtetele ökonoomse, turvalise ja ohtu ennetava sõidukoolitusi eritüüpi sõidukitele. Lisaks koolitustele pakub sõidukool tugiteenusena sõidupsühholoogiga töötuba ning esmaabikoolitusi. Sõidukoolil on kasutusel sõidurada, millel on 2 harjutusplatsi ja 4 libedasõidu rada kogupindalaga 3900 m2 (algajate libedasõidu plats, suur libedasõiduplats + libisemisring ja kallakuga libisemisplaat, automaatsed teetakistused, programmeeritavad veekardinad, kiiruse näidikud).

Renault Ohutu Sõidu Kool on Ohutu liikluse partnerluse ning Poola autokoolide ja sõidutehnika täiustamise liidu liige.

JÄTA KOMMENTAAR

Sinu e-posti aadressi ei avalikustata Nõutud väljad on märgitud *